Chirurgické centrum Fakultní Nemocnice
Hradec Králové

72 580 m2
2017 - present
soutěžní návrh, 1. místo

tým:

Norbert Obršál, Jan Kubát, Radomír Feňo, Václav Mihola, Linda Obršálová, David Helešic, Zuzana Zbellová, Jakub Brahmi, Jakub Frolík

Chirurgické centrum se nachází v novém těžišti nemocničního areálu. Prostor nově vzniklého náměstí navazuje na prvorepublikový urbanistický plán, který nechává vyniknout hradecké dominanty a rozvíjí osu stanovenou pavilonem interny.

Budova nového chirurgického centra přímo navazuje z jihu na současný pavilon Akademika Bedrny. Dům je formován potřebami vnitřních provozů, z této charakteristiky vychází horizontální členění do tří celků. První dvě patra jsou strojem, ve kterém se mísí veřejná ambulantní část se skrytou obslužnou částí domu. Rychlá a kvalitní péče je zajištěna kompaktním tvarem a promyšlenými vazbami mezi jednotlivými odděleními. Minimalizované vzdálenosti šetří čas. Dispozice je perforována intimními atrii. Třetí vykonzolované patro je srdcem budovy, nachází se zde operační sály, JIP a dospávací jednotka. Konzola odřezává stroj budovy od pater lůžkových oddělení a stává se symbolem chirurgického pavilonu. Prioritou v lůžkových odděleních je dlouhodobá rekonvalescence, klid a intimita – vrchní patra mají tedy odlišný charakter. Jednotlivá křídla jsou nasměrována do otevřených atrií, parku a do krajiny.