Generální finanční ředitelství
Brno

5 100 m2
2019
soutěžní návrh, 2. místo

tým:

Daniel Struhařík, Miroslav Malý, David Helešic, Norbert Obršál, Natálie Ivkovičová, Ondřej Macháč, Oskar Madro, Pavla Nesvadbíková, Lukáš Vohralík, Jiří Vraj, Lýdie Šušlíková, Petr Suchánek

GFŘ Příkop je koncept budovy, která vychází ze standardů soudobých kancelářských staveb ve spojitosti s moderní státní správou. Vestavba vnitrobloku přirozeně zahušťuje město a zároveň čerpá ze všech výhod umístění v centru- kvalitní dopravní infrastruktury, krátké docházkové vzdálenosti a pestré nabídky služeb v okolí.

Díky solitérnímu umístění novostavby ve vnitrobloku dům poskytuje kvalitní pracovní prostředí na všech patrech, které tak splňují přísné hygienické požadavky na osvětlení kancelářských prostor.

Stávající dům Finančního úřadu tvoří důstojný vstupní prostor obou objektů přes společnou recepci. Díky vyčištění a zpřehlednění vstupních prostor dochází ke snadné orientaci.

Novou kvalitou a fyzickým pojítkem obou objektů je spojovací trakt, který je vytvářen multifunkčním prostorem. Trakt se dá využít jako větší zasedací místnost pro 120 osob s odděleným vstupem do novostavby nebo se prostor může spojit a stát se rozšířeným lobby s napojením na recepci a jídelnu v 1np stávajícího objektu.

Na konferenční místnost přímo navazuje vzrostlá dvorní zeleň, která vytváří hodnotný relaxační prostor jak pro návštěvníky, tak pro zaměstnance GFŘ.

Díky železobetonovému skeletu objekt nabízí značnou flexibilitu. Vnitřní příčky kancelářských místností jsou nenosné, v případě potřeby lehce demontovatelné.

Hmota byla prototypována v rámci měřítka celého bloku a širšího okolí. Výsledkem je sedmipatrový objekt v konceptu otevřené budovy. Rovněž byl kladen důraz na kvalitní kancelářské prostředí jak v rámci jednotlivých místností, tak ve sdíleném prostoru centrálního traktu.

Velkoformátové prosklení nabízí kvalitní prosvětlení a možnost přirozeného větrání. Rozšíření středního traktu před jádry vytváří z jednoúčelové komunikace multifunkční prostor s kopírovacími centry a místy pro neformální setkávání.