altán arboretum park pítko
sad park idyla jaro
půdorys hisotrický park štěpánčin park rekonstrukce
diagram hisotrický park štěpánčin park rekonstrukce

PROJEKTY

logo m2au

O NÁS

Revitalizace historického Štěpánčina parku

 

Prachatice

2017

12356 m2

soutěžní návrh, v realizaci

team: Norbert Obršál, Jan Kubát, Linda Boušková

Historický Štěpánčin park se nachází v těsném sousedství historického jádra Prachatic. Přiléhá k bývalému hradebnímu okruhu a v nejexponovanějším místě u Zlaté stezky vytváří dokonce předprostor vstupu do města. V tomto místě se nachází dvě kaple, kaple sv. Jana Nepomuckého a větší kaple sv. Antonína Paduánského.

 

Prostor dýchá specifickým geniem loci a rozvíjí se od něj vějíř vzrostlých stromů Štěpánčina parku. Z tohoto místa vychází celá řada pěších tras, spojujících centrum města se západním předměstím, které návrhem podporujeme. Podél těchto tras akcentujeme místa, která vybízí ke zpomalení – altán, pítko či jezírko.

 

Líbí se nám unikátní kombinace charakterů, která místo činí výjimečným. Parku necháváme jeho tři tváře. Je to jednak arboretum v historické stopě Štěpánčina parku se vzrostlými stromy, potom prostor bývalých sadů, kterému chceme připomenout jeho původní charakter a v neposlední řadě sídlištní zeleň s hracími prvky a sluneční louka.

 

Trasy v arboretu ctí myšlenku původních stop, nejsou přímé, jsou vysypané mlatem a ve stínu stromů vybízí návštěvníky vzhlédnout do korun. Geometrie chodníků se mírně změnila, jako se změnila i pozice parku v organismu města (z okraje do středu) a jeho funkce. Nyní je určena pozicemi stromů a jejich ideální vzdáleností mezi jednotlivými kmeny. Do bordury chodníků v arboretu umisťujeme kamenné desky s vygravírovanými informacemi jak o stromech (druhové názvy, stáří), tak o typické šumavské květeně. Vegetační kryt v prostoru arboreta je rovnocenným partnerem vzrostlým stromům, vzájemně se doplňují. Květenu pečlivě vybíráme z typických místních druhů, jejich umístění v prostoru podřizujeme jejich přirozeným podmínkám a vzájemnou koexistencí vytváříme celoroční barevné divadlo.

KONTAKT

v Brně    ~     2018